Lale Devri 2 ( Bir Halil Ünal 2011 Yapımı )

Osmanlı'da belki adı en çok bilinen dönemdir "Lale Devri"... Bilmeyenler ve tekrar hatırlamak isteyenler içinse ufak bir bilgi verelim. Halkın büyük bir kısmı zor durumdayken İstanbul'da bazı devlet büyüklerinin rahat bir yaşam sürdürmeleri, eğlenceye düşkünlükleri huzursuzluklara sebep oluyordu. İran Savaşı sırasında Sultanın para karşılığı alınan kaleleri sattığı söylentisi üzerine halk sultanın sefere katılmasını istiyordu. III. Ahmet ve Sadrazam Damat İbrahim Paşa göstermelik bir sefer alayı düzenlediler. Akşam olunca kayıklarla saraya geri döndüler. Bu durumun anlaşılması bardağı taşıran son damla oldu.Patrona Halil isimli bir yeniçeri bu durumdan memnun olmayan halkı da yanına katarak isyan çıkardı. Yandaş toplamak için gösterdiği gayretleri hamamda da sürdürdüğü için yanlışlıkla tellak olduğu kanısı yaygınlaştı. İsyan sonucu Nevşehirli Damat İbrahim Paşa idam edildi ve yakınları öldürüldü. Padişah III. Ahmet tahttan indirildi ve yerine I.Mahmut getirildi. Devir teslim sırasında III. Ahmet yeğeni I. Mahmuta o ünlü sözünü söyledi.

“ Devleti ehliyetsiz sadrazamlara teslim etme ”
Şimdi bunu Eskişehirspora uyarlayalım ; taraftarın büyük kısmı açık tribün denilen beton yığınında zor şartlarda maç izleyip takımlarını desteklemeye çalışmalarına rağmen Eskişehirspor yönetiminin bütün olumsuzluklara duyarsız kalması ve verilen sözlerin tutulmaması taraftarları çileden çıkarmaya başlamış. Taraftarlar , yönetimin protestolara kayıtsız kalmamasını beklerken , tebaanın arasına yollanan muhbirlerin olduğu duyumları şehrin her yerine yayıldı ve öfke büyüdü. Bunu önlemek isteyen başkan da tv programlarında stat şöyle yapılacak , borcumuz yok, takım şöyle olacak , hedefimiz bu olacak diye konuştu konuştu konuştu...Şimdilik bu kısmın devamı yok ama umuyoruz ki gelecek ve o zaman biz de III. Ahmet'in lafını günümüze uyarlayacağız ve hafızalara kazıyacağız;

“Kulübü ehliyetsiz başkanlara teslim etme”
Gelelim işin daha da heyecanlı kısmına...Güne bomba gibi düştü bu mesaj aslında hepimiz bildiği bir şeydi bu ama iyice belgelendi iyice kanıtlandı. "samsun maçı devre arasında protokolden (yönetim kurulnda oldğunu düşündüğüm biri) geldi arkamda oturan
yönetim şakşakçısı adamla konuşmaya başladılar. açık tribünün üstünün kapatılacağı falan yoyine. 10 gün sonra yıkılcak stat için neden 3 trilyon harcayalım dedi. manisa maçında yönetimi istifaya çağıran ETB ve protestoya katılan taraftarlara etmedik küfür bırakmadılar. bu kişileri nebi şişiriyo falan dedi. taraftar da sözde bedava bilet uğruna yönetimi istifaya çağırıyomş. bi yönetici kendi taraftarına nasıl ... çocuğu, şerefsiz diye hitap eder ? bide sessiz bi şekilde adama aynen şöyle dedi. "aramızda kalsın bu protestoları durdurmak için 700 kişilik bi grup kuruyoruz çoğunluk neferin yanında kızılcıklıda girecek kimisi de açık tribüne serpiştirilecek önümüzdeki maçtan itibaren maçlara gelecekler." bunlar konuşuldu çok net bi şekilde duydum. ilk defa VİP te maç izledim yıllardır açık tribünde giriyorm ve bize ne gözüyle baktıklarına birebir şahit oldum. YAZIKLAR OLSUN BÖYLE YÖNETİME"
Paralı askerlerinizle size iyi eğlenceler Halil Ağa ... Lale devrini "Sen" başlattın elbet biz de günü gelince bitirmesini biliriz ama seni 700 yandaşın korur mu işte orası meçhul :)

0 yorum:

Anadolu'nun Son Kalesi!

Amigo Orhan

No Pyro No Party!

Yağmurda Çamurda

problem?

Seni Bizim Kadar...

Kuralları S*ktir Et!

Maziyi Savura Savura..

Her Zaman, Her Yerde !

Seninleyiz

Bir Defa Değil Bin Defa !

Aşk Siyah Kırmızı

Anti Bizans

Kaldırım Tribünü!

Tapmadık Asla..